Назад

ДП «Харківстандартметрологія» провело експертизу морозива пломбір

Новини

Найблагодатнішим сезоном для виробників морозива є літо. Цей солодкий освіжаючий продукт користується популярністю і у дорослих, і у дітей. Нині вибір холодних ласощів чималий: з курагою, сухофруктами, горіхами, маком, мармеладом, згущеним молоком…

В Україні є чинними три національних стандарти на морозиво: ДСТУ 4733:2007 «Морозиво молочне, вершкове, пломбір. Загальні технічні умови», ДСТУ 4734:2007 «Морозиво плодово-ягідне, ароматичне; шербет, лід. Загальні технічні умови», ДСТУ 4735:2007 «Морозиво з комбінованим складом сировини. Загальні технічні умови».
Виробники мають можливість випускати морозиво на молочній основі, яке в залежності від відсотку жиру поділяється на:
молочне – з масовою часткою молочного жиру (тобто жиру тваринного походження) від 0,5% до 7,5% включно;
вершкове – з масовою часткою молочного жиру від 8% до 11,5% включно;
пломбір – найжирніше, з масовою часткою молочного жиру від 12% до 20% включно.
Морозиво на молочній основі (молочне, вершкове та пломбір) має вироблятися винятково з молока та продуктів його перероблення.
Морозиво з комбінованим складом окрім молочних компонентів містить рослинні жири, якими частково замінюють молочну сировину.
Морозиво плодово-ягідне, заморожені фруктові та ягідні соки виробляють на основі плодово-ягідної сировини .
Усі перераховані види морозива виробляють з або без додавання свіжих або сушених плодів та ягід, соків, сиропів, варення, джемів, повидла, горіхів, шоколаду та інших натуральних смакових наповнювачів, харчових добавок та ароматизаторів. При цьому у складі морозива не повинно міститися консервантів та синтетичних барвників.

Для експертизи продукції було закуплено 7 зразків пломбіру та вершкового морозива вітчизняних виробників з різною кількістю молочного жиру, виготовлених відповідно до вимог національного стандарту ДСТУ 4733:2007:
1. Морозиво вершкове «Дитяче бажання» ТМ «Рудь» в тубах,  масою нетто 500 г (виробник ПАТ «Житомирський маслозавод»).
2. Морозиво пломбір ТМ «Планета Бомверс», масова частка молочного жиру 15%, в тубах, масою нетто 500 г (виробник ТОВ «ФМ Хладопром», виготовлено на замовлення СУАП «Європоль»).
3. Морозиво пломбір «Малюк-ам» ТМ «Ласунка» в тубах, масою нетто 777 г (виробник ТОВ «Галичина Ласунка»).
4. Морозиво пломбір ТМ «Традиції Нової Зеландії», масова частка молочного жиру 15%, в тубах, масою нетто 1000 г (виробник ТОВ «АПВТ фірма Ласка»).
5. Морозиво пломбір «Дитяча кухня» ТМ «Три ведмеді» масова частка молочного жиру 12%,  у відерцях, масою  нетто 450 г (виробник ТОВ «Три ведмеді»).
6. Морозиво пломбір «Пломбір дитинства» ТМ «Мушкетер», масова частка молочного жиру 12%, у полімерних  пакетах, масою нетто 1000 г (виробник ТОВ «ТБ Мушкетер і К»).
7. Морозиво пломбір ТМ «Лімо» масова частка молочного жиру 15%, у вафельному стаканчику, масою нетто 60 г (виробник ПрАТ «Львівський холодокомбінат»).

Продукція була закуплена в торгівельній мережі Харкова – ТОВ «Сігмастелс» ТБ «Рост» та ТОВ «Компанія «Гранд-Маркет».
Якість продукції визначалась в Державній випробувальній лабораторії ДП «Харківстандартметрологія» за органолептичними, фізико-хімічними показниками, в тому числі ідентифікацією жиру (вмістом рослинних жирів), якістю пакування та маркування.
Результати цієї споживчої експертизи показали, що виробники дбають про імідж підприємства та випускають на ринок якісну продукцію без обману покупців.
Проте мали місце деякі вади маркування: у морозиві вершковому «Дитяче бажання» ТМ «Рудь» та морозиві пломбір ТМ «Ласунка» на етикетці в назві продукції було відсутнє обов’язкове зазначення масової частки молочного жиру. Нанесення такої інформації передбачене підрозділом 8.1 ДСТУ 4733:2007.

Підбиваючи підсумки споживчої експертизи, генеральний директор ДП «Харківстандартметрологія» Володимир Величко констатував, що результати проведеної експертизи приємно вразили. Можна порадіти за усіх виробників, продукція яких перевірялась у рамках споживчої експертизи. В усіх семи зразках не виявлені немолочні жири, а масова частка молочного жиру відповідала нормі, заявленій на етикетці чи зазначеній  в інформації про енергетичну цінність. Дуже важлива для споживача інформація – дата виготовлення – нанесена чітко, розбірливо, за що окрема подяка усім перевіреним виробникам. Однак вади маркування, які були  виявлені в двох зразках, необхідно виправляти.
Отже, аби придбане морозиво доставляло насолоду, слід дотримуватися наступних рекомендацій:
– звертайте увагу на те, як продукт зберігається у вітрині магазину, оптимальна температура зберігання для морозива – не вища мінус 16оС. Дивіться, щоб морозиво не було м’яким та деформованим. Деформована продукція свідчить про те, що морозиво розморожували й повторно заморожували;
– звертайте увагу на склад морозива. У складі морозива пломбір, вершкового та молочного не повинні міститися рослинні жири, консерванти та синтетичні барвники, а відрізняється таке морозиво між собою масовою часткою молочного жиру. В морозиві пломбір молочного жиру (тобто жиру тваринного походження) повинно бути від 12% до 20 % включно, в морозиві вершковому – від 8% до 11,5% включно, а в морозиві молочному – від 0,5% до 7,5% включно. Отже, найбільш калорійним з даних видів морозива є пломбір, а найменш калорійним – молочне. Вибирайте, яке вам до вподоби. Пам’ятайте, що на маркуванні морозива пломбір, вершкового та повинне бути зазначене ДСТУ 3733;
– особливу увагу звертайте на якість маркування продукції. Якщо на пакованні не зазначена інформація щодо термінів та умов зберігання продукції, якщо дати та вся інформація нанесені не чітко, в недоступній для сприйняття формі,  відсутня повна інформація про виробника або імпортера з адресою та телефоном, склад продукту – не варто обирати такий продукт.

Бажаємо дотримуватись наших порад та отримувати насолоду і користь від вживаного морозива.
Результати експертизи морозива наведені в таблиці.

При оприлюднені результатів споживчої експертизи морозива посилання на ДП «Харківстандартметрологія» є обов’язковим.