Назад

ДП «Харківстандартметрологія» провело експертизу морозива

Новини

Морозиво – солодкий десерт, який користується чималою популярністю як у дітей, так і у дорослих. При слові «морозиво» хтось уявляє ріжок з горіхами і родзинками, хтось – шоколадний пломбір на паличці, а хтось – фруктовий лід. Тому, перш ніж міркувати про користь і шкоду, непогано б розібратися, з чого ж складається морозиво, яке ви збираєтесь спожити.

 

В Україні є чинними три національних стандарти на морозиво: ДСТУ 4733:2007 «Морозиво молочне, вершкове, пломбір. Загальні технічні умови», ДСТУ 4735:2007 «Морозиво з комбінованим складом сировини. Загальні технічні умови» та ДСТУ 4734:2007 «Морозиво плодово-ягідне, ароматичне; шербет, лід. Загальні технічні умови».

Морозиво на молочній основі в залежності від жирності поділяється на:

  • молочне – з масовою часткою молочного жиру (тобто жиру тваринного походження) від 0,5 до 7,5% включно;
  • вершкове – з масовою часткою молочного жиру від 8 до 11,5% включно;
  • пломбір – найжирніше, з масовою часткою молочного жиру від 12 до 20% включно.

Морозиво на молочній основі (молочне, вершкове та пломбір) має вироблятися винятково з молока та продуктів його переробки. Звісно, в ці види морозива дозволяється вносити найрізноманітніші смакові наповнювачі та харчові добавки, але ніякої заміни молочного жиру або молочного білка бути не може.

Морозиво з комбінованим складом, окрім молочних компонентів, містить рослинні жири, якими частково замінюють молочну сировину. Саме так має називатися морозиво, до складу якого доданий рослинний жир або будь-який замінник молочного жиру.

Морозиво плодово-ягідне, заморожені фруктові та ягідні соки виробляють на основі плодово-ягідної сировини.

Усі перераховані вище види морозива можуть вироблятися з додаванням свіжих або сушених плодів та ягід, соків, сиропів, варення, джемів, повидла, горіхів, шоколаду та інших натуральних смакових наповнювачів, харчових добавок та ароматизаторів. При цьому у складі не повинно міститися консервантів та синтетичних барвників.

Для споживчої експертизи продукції було закуплено 7 зразків морозива вітчизняних виробників пломбір та вершкове з різною кількістю молочного жиру:

Морозиво вершкове «Дитяче бажання» ТМ «Рудь» (виробник АТ «Житомирський маслозавод»);

Морозиво пломбір 19% жиру ТМ «Хладик» (виробник ТОВ «Хладопром»);

Морозиво пломбір «Малюк-Ам» 15% жиру ТМ «Ласунка» (виробник ТОВ «Ласунка»);

Морозиво «Заварний пломбір» 15% жиру ТМ «Найсі» (виробник ТОВ «Фортуна-Плас»);

Морозиво пломбір з ароматом ванілі «PLOMBIR» 15% жиру ТМ «Oliver Smith» (виробник ПОГ АПВТ «Фірма Ласка»);

Морозиво пломбір шоколадне 1965 13,5% жиру ТМ «Лімо» (виробник ПрАТ «Львівський холодокомбінат»);

Морозиво «Пломбір дитинства» 12% жиру ТМ «Мушкетер» (виробник ТОВ «ТБ Мушкетер і К»).

Продукція була закуплена в торговельній мережі м Харкова – супермаркетах «РОСТ», «КЛАСС», «ВОСТОРГ», «АТБ».

Якість продукції визначалась в Державній випробувальній лабораторії харчової та сільськогосподарської продукції ДП «Харківстандартметрологія» за органолептичними показниками, а також кількістю жиру з його ідентифікацією (вмістом рослинних жирів), якістю пакування та маркування на відповідність ДСТУ 4733:2007.

За результатами лабораторних досліджень встановлено, що в морозиві «Пломбір Дитинства» ТМ «Мушкетер» виявлено наявність рослинного жиру, що не допускається вимогами ДСТУ 4733:2007.

По маркуванню були зауваження до вершкового морозива «Дитяче бажання» ТМ «Рудь». У назві продукції відсутнє обов’язкове зазначення масової частки жиру, що передбачено вимогами ДСТУ 4733:2007 (зміна № 2).

До інших зразків морозива зауважень не було – і кількість жиру, заявлена виробником на етикетці, і його склад відповідали нормам національного стандарту.

Підсумовуючи результати споживчої експертизи, генеральний директор ДП «Харківстандартметрологія» Володимир Величко надав декілька порад споживачам стосовно вибору морозива.

Щоб морозиво приносило користь та насолоду, слід дотримуватися наступних рекомендацій:

– звертайте увагу на те, як продукт зберігається в магазині, оптимальна температура зберігання для морозива – не вище мінус 18оС. Дивіться, щоб морозиво не було м’яким та деформованим. Деформована продукція свідчить про те, що морозиво розморожували й повторно заморожували;

– уважно прочитайте склад морозива. У складі пломбіру, вершкового та молочного морозива не повинні міститися рослинні жири, консерванти та синтетичні барвники, а відрізняється таке морозиво масовою часткою молочного жиру: найбільш калорійним є пломбір, а найменш калорійним – молочне. Обирайте, яке вам до вподоби;

– особливу увагу звертайте на повноту інформації в маркуванні. Якщо на упаковці не зазначені терміни та умови зберігання продукції, якщо дати або інша інформація нанесені не чітко, в недоступній для сприйняття формі, відсутні дані про виробника або склад продукту – таке морозиво не варто обирати.

Отже, дотримуйтесь наших порад та отримуйте насолоду і користь від спожитого морозива.

Результати споживчої експертизи морозива наведені в таблиці.

При оприлюднені результатів споживчої експертизи морозива посилання на ДП «Харківстандартметрологія» є обов’язковим.