Назад

ДП «Харківстандартметрологія» провело експертизу питних вершків

Новини

Питні вершки – не тільки смачний, а й корисний виключно молочний продукт, виготовлений із сирого молока сепаруванням та оброблений за відповідних температурних умов. Вершки є вихідною сировиною для одержання сметани, олії, нормалізації молока.

Вершки характеризуються високою біологічною та харчовою цінністю, що обумовлено максимальним вмістом білково-лецитинового комплексу. Лецитин грає значної ролі у профілактиці склерозу. Крім того, вершки нормалізують роботу нервової системи, їхнє вживання сприяє подоланню депресії.
Вершки є багатим джерелом фосфатидів. Серед біологічно активних речовин, що впливають на зростання та розвиток дітей, особлива роль належить вітаміну А, якого у вершках у 5-6 разів більше, ніж у молоці.
Пастеризовані та стерилізовані вершки різної жирності можуть використовувати як для безпосереднього вживання в їжу, так і для кулінарних цілей, а також для приготування морозива, кави та інших напоїв.
В Україні питні вершки виробляють відповідно до ДСТУ 7519:2014 «Вершки питні. Технічні умови”. Згідно з цим державним стандартом, виробники мають можливість випускати вершки з масовою часткою жиру від 8% до 35%.
Залежно від режиму температурної обробки питні вершки виробляють пастеризовані, стерилізовані та ультрапастеризовані (оброблені при температурі понад 135 ºС з миттєвою витримкою до 4 секунд).
Від виду обробки залежать умови та термін зберігання вершків. Так, для пастеризованих вершків у споживчому впакуванні при температурі від 1ºС до 6ºС термін придатності – не більше 7 діб.
Значно вищі терміни придатності у вершків в асептичній споживчій упаковці при зберіганні при температурі від 1ºС до 25ºС: для стерилізованих – не більше 90 діб; для ультрапастеризованих – не більше 180 діб.
Питні вершки є молочним продуктом, який виготовляється виключно з молока і не може містити немолочні жири.
В рамках споживчої експертизи спеціалістами ДП «Харківстандартметрологія» було протестовано на відповідність вимогам державного стандарту ДСТУ 7519:2014 10 зразків питних вершків з різною масовою часткою жиру різних виробників.
1. Сливки питні ТМ “Простоквашино” стерилізовані, 33% жиру в тетрапаках, масою нетто 200 г (виробник: ЗАТ “Данон Кремез”).
2. Вершки питні “Селянські” ультрапастеризовані, 20% жиру в тетрапаках, масою нетто 500 г (виробник Фірма “Лютсдорф” у формі ТОВ).
3. Вершки питні «Відбірні» ТМ «Біла лінія» ультрапастерилізовані, 33% жиру у тетрапаках, масою нетто 480 г (виробник ТОВ «Террафуд»).
4. Вершки питні «Відбірні» ТМ «Ферма» ультрапастеризовані, 20% жиру в тетрапаках, масою нетто 505 г (виробник ТОВ «Террафуд»).
5. Вершки питні ТМ «Галичина» ультрапастеризовані 10% жиру в пакетах з полімерних матеріалів масою нетто 500 г (виробник ТОВ Молочна компанія «Галичина»).
6. Сливки питні “Президент” стерилізовані, 10% жиру в полімерних упаковках масою нетто 9,8 г х10 шт. (Виробник: Бельгія; імпортер ДП «Лакталіс Україна»).
7. Вершки питні ТМ “Бурьонка” ультрапастеризовані, 15% жиру в тетрапаках, масою нетто 200 г (виробник Фірма “Лютсдорф” у формі ТОВ).
8. Вершки питні ТМ «Яготинський» ультрапастеризовані, 15% жиру в тетрапаках, масою нетто 200 г (виробник: ВАТ «Яготинський маслозавод «Яготинське для дітей»).
9. Вершки питні ТМ “Premialle” ультрапастеризовані, 33% жиру в тетрапаках, масою нетто 500 г (виробник ТОВ “Террафуд”).
10. Вершки питні “Laciata” пастеризовані, 10% жиру в полімерних упаковках масою нетто 10 г х10 шт. (Виробник: Польща; імпортер ТОВ «АТБ-Маркет»).
Продукція була закуплена в торговій мережі Харкова в супермаркетах ТОВ ДЛК «Пілот», ТОВ «Компанія «Гранд-Маркет» та ТОВ «АТБ-маркет».
Якість продукції визначалося у державній випробувальній лабораторії ДП «Харківстандартметрологія» за органолептичними, фізико-хімічними показниками, у тому числі ідентифікацією жиру (наявністю немолочних жирів), якістю упаковки та маркування.

Як прокоментували результати експертизи фахівці ДП «Харківстандартметрологія», за органолептичними та фізико-хімічними показниками, якістю упаковки та маркування (інформації на етикетці) перевірені зразки питних вершків відповідали ДСТУ 7519:2014 «Вершки питні. Технічні умови» та законодавчим актам.
Підбиваючи підсумки споживчої експертизи, генеральний директор ДП «Харківстандартметрологія» Володимир Величко констатував, що результати проведеної експертизи приємно вразили. У всіх десяти зразках не виявлено немолочних жирів, а масова частка жиру відповідала нормі, заявленій на етикетці кожного зразка. Дуже важлива інформація – дата виготовлення вершків – нанесена чітко, розбірливо, за що окрема подяка всім виробникам, продукція яких пройшла експертизу.
Отже, щоб вершки питні приносили задоволення, слід дотримуватися наступних рекомендацій:

– зверніть увагу на те, як продукт зберігається на вітрині магазину: оптимальна температура зберігання повинна відповідати тим межам, які вказані на упаковці;
– читайте склад вершків, у якому має бути лише молочна сировина;
– особливу увагу звертайте на якість маркування продукції: якщо на упаковці не вказана інформація про терміни та умови зберігання продукції, якщо дати та вся інформація нанесена нечітко, у недоступній для сприйняття формі, відсутня повна інформація про виробника або імпортера з адресою та телефоном, склад продукту – не варто купувати такий продукт;
– ще однією підказкою, щоправда запізнілою (тобто після покупки) може бути смак та запах. Якщо виробник сховав у своєму продукті замінник низької якості, то у вершках можуть з’явитися неприємні відтінки смаку, а також неприємний присмак жиру. Від справжніх питних вершків таких відчуттів не буває.
Дотримуйтесь наших порад і отримуйте користь від вживання питних вершків.

Результати експертизи наведені в таблиці.
При оприлюдненні результатів споживчої експертизи питних вершків посилання на ДП «Харківстандартметрологія» є обов’язковим.